27/03/2016

Μεγάλη και σημαντική νίκη για την Αγιά

Στο κατάμεστο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αγιάς το ντέρμπυ της Γ’ Εθνικής μεταξύ του Ερμή Αγιάς και της ΑΣ Καρδίτσας έκλεισε με νικητή τον Ερμή.
Πάνω από 500 φίλαθλοι της Αγιάς μέσα σε εξαιρετικό κλίμα πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη εναντίων της πρωτοπόρου στο πρωτάθλημα Καρδίτσας με το ευρύ σκορ 109-93 που υπερκάλυψε και την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν με τον καλύτερο τρόπο το χαρακτηρισμό των φαβορί για την άνοδο στη Γ Εθνική και συνδυάζοντας θέαμα και ποιότητα στο παιχνίδι τους  προσέφεραν ένα όμορφο μπασκετικό απόγευμα στους φιλάθλους της Αγιάς.
Ο αγώνας ξεκίνησε νευρικά με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την πρωτοπορία στο σκόρ με την ομάδα της Καρδίτσας να καταφέρνει να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο μ ε 19-23. Στην συνέχεια η ομάδα της Αγιάς ανέκαμψε και κατάφερε να προηγείται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο ακόμη και στους 22 πόντους.

Η ομαδικότητα των παικτών του Ερμή και η θέληση για τη νίκη έφερε το θετικό για αυτούς τελικό 109-93.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα :  19-23, 51-41 (ημιχ.), 77-55, 109-93

Για την ομάδα του Ερμή αγωνίστηκαν οι :
(Γιασσάρης) :  Δαουλάρης 30 (4 τρ.-8 ριμπ.), Κόμματος 15 (1 τρ.-13 ριμπ.-7 ασιστ), Περρωτής 18 (5 ριμπ.- 3 κλεψ.), Καλεμτζάκης 11 (4 ασιστ), Χαλκιας 10 (2 τρ.-3 κλεψ.),
Μηλιώνης 12( 3 τριπ.), Γούλας  7 (1 τριπ.-2 ασιστ-2 ριμπ.), Καμπούρης 4( 6 ριμπ.), Σπανός 2 (3 ασιστ) ,Αργυρούλης, Ριζούλης, Παπαζήσης.

ΑΣ Καρδίτσας
(Φόρος): Δεσπούλης 3,Πανάρας 31, Γεωργίου 22, Τσιαμούρας 5, Βούλγαρης, Κατσαρός, Πασσάς 1, Καμαριώτης 9, Παπαδοπουλος 12, Αντωνίου 10, Μπρούτσος, Κουρέπης

Επόμενος αγώνας για τον Ερμή Αγιάς την Κυριακή 3 Απριλίου στα Γρεβενά με αντίπαλο των Πρωτέα.